COCUK ISTISMARINA HAYIR

Yasalarımıza göre 18 yaş altındakilerin çocuk olarak kabul edildiği ülkemizde çocuk istismarı, tıbbi, hukuki, sosyal yönleri olan ciddi bir sorundur. Dünya Sağlık Örgütü, çocuk istismarını
Çocuğun sağlığını, fizik ve psikososyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen, bir yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek yapılan tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir,şeklinde tanımlamıştır. Bu tanıma göre amaç değil sonuçlar önem taşımaktadır.
İstismar fiziksel, cinsel, duygusal ve ekonomik istismar gibi farklı biçimlerde ortaya çıkabilir. Çocuk ihmali ise, başta anne ve baba olmak üzere, çocuğa bakmakla yükümlü kimseler ve diğer yetişkinlerin, çocuğun beslenme, barınma, giyinme, eğitim, sağlık ve sevgi gibi temel gereksinimlerini ihmal etmeleri sonucu, çocuğun bedensel, duygusal, ahlaksal ve sosyal gelişiminin engellenmesi olarak tanımlanmaktadır.

Image Hosted by ImageShack.us

Çocuklar, yetişkinlerin bakımına ve korunmasına muhtaçtırlar ve hiçbir şekilde fiziksel istismara maruz kalmamaları gerekmektedir.Ne yaparsa yapsın, hiçbir çocuk dövülmeyi ya da istismar edilmeyi hak etmez ve bu tür davranıştan öğrenebileceği hiçbir olumlu ders yoktur. Çocuğun öğrenebileceği tek şey, bunun bir sorun çözme yolu olduğudur.Çocuklar doğruyu, yanlışı ebeveynlerini taklit ederek bulurlar. Eğer siz ona vurursanız, o da başka birine vurmanın yanlış olmadığını düşünecektir.Pek çok yetişkin, bunu terbiye vermenin bir yolu olarak görse de fiziksel ceza çocuğa zarar verir ve ciddi hasarlara yol açabilirŞiddet çatışma yaratır.
Çocuk istismarı konusunda başvuru merkezleri:
Alo 183 Hattı Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı
Baroların Çocuk Hakları MerkeziSosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
Polis Merkezleri
Cumhuriyet Savcılığı

src="http://img408.imageshack.us/img408/6452/image210ck0.jpg" border="0" alt="Image Hosted by

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !